Małżeństwo
- Planując zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego należy odpowiednio wcześniej ustalić w kancelarii parafialnej termin ślubu.
- Następnie (nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem i nie później niż 2 miesiące) należy zgłosić się w kancelarii w celu spisania protokołu przedślubnego.
Prosimy narzeczonych, aby telefonicznie (tel. parafii 12 - 647 94 88) lub osobiście w kancelarii, ustalili dzień i godzinę spisania protokołu, ponieważ takie spotkanie z narzeczonymi odbywa się poza godzinami kancelaryjnymi, ze względu na fakt, że spisanie protokołu i przygotowanie innych dokumentów z tym związanych, wymaga dłuższego czasu.
Przychodząc do kancelarii w celu spisania protokołu przedślubnego należy przedstawić:
- Świadectwo chrztu (metryka chrztu) do ślubu kościelnego (ważne 6 miesięcy od daty wystawienia). Metrykę taką pobiera się w parafii, gdzie dana osoba była ochrzczona, niezależnie od obecnego miejsca zamieszkania. Jeżeli narzeczona lub narzeczony zostali ochrzczeni w kościele św. Judy Tadeusza w Krakowie – Czyżynach, takiej metryki przynosić nie muszą.
- Należy sprawdzić, czy na metryce chrztu znajduje się adnotacja o przyjęciu sakramentu bierzmowania. Jeśli nie, o takie zaświadczenie należy się postarać w parafii, w której ten sakrament został udzielony;
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (ważne 6 miesiące od daty wystawienia) lub odpis aktu stwierdzającego zawarcie związku cywilnego;
- Dowód osobisty;
- Indeks katechizacji szkół ponadpodstawowych lub świadectwo z nauki religii (z ostatniej klasy);
- Dane świadków ślubu (imiona, nazwiska i adresy);
- Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni przedmałżeńskiej (chyba, że narzeczeni są jeszcze w trakcie odbywania kursu lub spotkań w poradni).
- Inne stosowne dokumenty związane z sytuacją życiową konkretnych narzeczonych (np. akt zgonu współmałżonka/małżonki, jeśli małżeństwo pragnie zawrzeć wdowa/wdowiec; dokument z sądu kościelnego, stwierdzający nieważność zawartego wcześniejszego małżeństwa, inne)
Należy pamiętać!
- Jeżeli narzeczeni (obydwoje) nie mieszkają na terenie parafii św. Judy Tadeusza, a w naszym kościele parafialnym pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński, zobowiązani są do dostarczenia pisma od duszpasterza (proboszcza) z parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego, w którym wyraża on zgodę na spisanie protokołu przedślubnego w parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie - Czyżynach i pobłogosławienie małżeństwa w naszym kościele.
Informacje o kursach przedmałżeńskich i wszelkie inne dotyczące zawarcia sakramentu małżeństwa, można znaleźć na stronie Archidiecezji Krakowskiej..
Informujemy, że w naszej parafii nie prowadzimy kursów przedmałżeńskich, natomiast funkcjonuje poradnia dla narzeczonych, czynna w każdy 1. i 3. wtorek miesiąca, w godz. 1800 – 1900 w sali na plebani.
W celu ułatwienia skorzystania z poradni dla narzeczonych, należy się zapisać, wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając: imiona, nazwiska i datę ślubu.
Po otrzymanym zgłoszeniu zostaną wyznaczone najbliższe wolne terminy. W ramach przygotowania do małżeństwa należy odbyć 3 wizyty w poradni.
W przypadku chęci spotkania się z doradcą w innej sprawie niż przygotowanie do małżeństwa, należy to zaznaczyć w mailu.
Spotkania duszpasterskie narzeczonych z księdzem proboszczem odbywają się w 1. czwartek miesiąca o godz. 1900 w sali na plebanii.
Obowiązkowo powinni uczestniczyć w nim narzeczeni, którzy w danym miesiącu zawierają sakramentalny związek małżeński.
Na spotkanie należy przynieść brakujące dokumenty